Fóti Tájház

Agárdy Gábor festett mennyezeti kazettái

Dr. Csáder Dezső ügyvéd és felesége, dr. Csáder Dezsőné (Herbent Ilona) tanár, Fót város díszpolgára szívügyüknek tekintették a település kulturális életének fejlődését és a hagyományőrzést. Házuk a lehető legkülönlegesebb fóti relikviák gyűjteménye volt. Gyűjtöttek mindent, ami Fót történelmével, szellemi, tárgyi néprajzi örökségével kapcsolatos volt. Házuk rendszeres baráti találkozók színtere volt: értelmiségiek, írók, színészek adták egymásnak a kilincset, a kor tudományos és közéletének jelentős személyiségei megfordultak náluk, úgymint: Illyés Gyula, Csoóri Sándor, Czine Mihály, Lőrincze Lajos, Püski Sándor, Béres Ferenc, Selley Zoltán, Pribojszki Mátyás, dr. László Gyula és természetesen Agárdy Gábor is.

Dr. Csáder Dezső és dr. Csáder Dezsőné Herbent Ilona

dr. Csáder Dezső és dr. Csáder Dezsőné (Herbent Ilona)

Agárdy Gábor (1922–2006) a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész. Emellett portré- és ikonfestőként tartja számon a magyar művészettörténet.

Agárdy Gábor

Agárdy Gábor (1922–2006)

Festett kazettás menyezeti elem

Festett kazettás menyezeti elem

Festett kazettás menyezeti elem

A Csáder házaspár kérésére, kifejezetten a családi házukban elhelyezett helytörténeti magángyűjteményüket tartalmazó terem mennyezetének díszítésére készítette el 1980 augusztusában a festett kazettákat. Összesen 50 db, 49,5 x 49,5 cm-es keretezett, farostlemezre festett, olaj technikával készült mennyezeti kazettát készített a színművész, amelyeket főként a népművészet motívumai ihlettek, szám szerint 45 db-ot. Láthatunk itt növény- és indamotívumokat, virágfüzéreket, virágcsokrétákat, stilizált, geometrizáló, változatos színekben (rózsaszín, kék, sárga, zöld, piros, barna) pompázó kazettákat, s egyet, ami madarakat ábrázol. Ezek a virágmotívumok alkotják a mennyezet nagy részét, de van öt kazetta, amelyet Agárdy Gábor a 6×8 soros elrendezésű síkfödém középpontjába helyezett. Két arkangyalt ábrázoló ikont egymással szemben látható, alatta pedig két szöveges mező egymás mellett: az egyiken a megrendelés tényét írja le – Agárdy Gábor a Csáder házaspárnak festette, 1980-ban aláírásával hitelesítette –, a másik táblaképen Illyés Gyula A költő felel című verséből származik egy idézet, amelyet a költő szignált. Alatta egy kék mezőben Petőfi Sándort ábrázoló réz dombornyomat látható, amelyet kokárda vesz körül. A festett táblaképek követik az eredeti elrendezést, hiszen itt is 48 db-ot sikerült felhelyezni. A mennyezeti táblák összhatásukat tekintve színes, harmonikus egyveleget alkotnak és méltán koronázták meg a házaspár egyedülálló helytörténeti gyűjteményét.

Festett kazettás mennyezet

Az Agárdy Gábor által festett kazettás mennyezet

A Csáder házaspár halála után az örökösök a kazettákat szakszerűen eltávolították a mennyezetről, eredeti sorrendjüket dokumentálták és 18 évig tárolták őket. 2024-ben dr. Csáder Adrienn és férje, dr. Végh Lajos nagylelkűen felajánlották a mennyezeti kazettákat, amennyiben a Fóti Tájház egyik termében kerülnek elhelyezésre, hiszen dr. Csáder Dezső és felesége, Ilona nagy álma volt a fóti faluház létrehozása, amiért nagyon sokat tettek. Már 1989-ben, a Muharay Faluszínpad 50. évfordulója alkalmából rendezett előadáson is a faluházra gyűjtöttek a fótiakkal.  Álmuk végül nem valósult meg.  Harminc év múlva a Fóti Települési Értéktár Bizottság létrehozta a Fóti Tájházat Fót Város Önkormányzatának és természetesen a fóti lakosok önzetlen felajánlásainak segítségével. Így talán nem is kerülhetne méltóbb helyre ez a csodálatos együttes, mint a Fóti Tájház gazdaházának nagytermébe, amely méltón emlékezik meg a Csáder házaspár mecenatúrájáról és Agárdy Gábor színművész és festő művészeti örökségéről.

Balogh Dávid

művészettörténész-muzeológus